İkna etme yöntemleri

Ramazan AYDINGenel6 Yorum7 Ağustos 2017
Reklamlar

Merhaba bloguma hoş geldiniz.  Daha önceki makalelerimi takip edenler etkili iletişim teknikleri başlığı altında çeşitli teknikleri, yapılan hataları, günlük hayatta nelerle karşılaşabileceğimizi  bahsettiğimizi biliyor olabilirler. Eğer okumadıysanız   diğer konu başlıklarını okuyabilirler. Bugünkü konumuz etkili iletişim teknikleri. Başlığı altında günlük hayatta kullanabileceğimiz en etkili ikna yöntemleri. İkna yöntemleri o kadar önemli ki bizim aslında Filmlerde kullanılan vardır ya hani maymuncuk gibi her kapıyı açabileceğimiz istediğimizi almanın en kolay ve en pratik yollarından birisidir.

Önce küçük sonra büyük rica tekniği

İlk tekniğimize gelirsek. İlk tekniğimiz Aslında çok kolay uygulanabilen günlük hayattaki isteklerimizi sıralarken kullanabileceğimiz bir teknik. Biz bunu “Önce küçük sonra büyük rica” olarak adlandıracağız. Ama daha çok bazı ülkelerde bazen literatürde “kapıdaki ayak tekniği” olarak da an adlandırılabilir. Kapıdaki ayak denmesinin sebebi aslında güzel bir benzetme var burada. Ayağınızı kapıya bir kere attığınız anda sonrasındaki istekler için aslında kendinize bir yer edinmiş olabiliyorsunuz. Burada dikkat edeceğimiz şey  birinden bir şey istiyor dikkat etmemiz gereken şey birden kocaman şeyle başlamak kocaman isteklerle başlamak değildi önceden onun kabul edebilecek küçük bir istekle başlamak.

ikna etme taktikleri

Diyelim bir örnek verelim şöyle bir şey bir arkadaşınız var ve borç para almak istiyorsunuz daha önce hiç istemediniz ve ondan ilk başta minik bir rakamı istiyorsunuz. 5 lira, 5 lira belki onun verebileceği sınırlarda kolay bir rakam ve 5 lirayı  veriyor. Sonradan  ondan 10 lira 20 lira 50 lira 100 lira istediğiniz zaman hiç istememenize oranla çok daha fazla şey almak ihtimaliniz artıyor. Yani şu temel olarak söylemek istediğin bir şey Önce küçük kabul ettirebilirsiniz sonra büyüğü almanız daha kolaylaşır. Onun altında şöyle bir psikolojik mekanizma yatıyor herkes etrafına karşı belki farkında olarak belki farkında olmayarak tutarlı olmak ister. Her birisine bir şey verdiyseniz sonradan vermemeniz kendi içinizde bir çelişki yaşamanıza sebep olacağı için her zaman bir şey verdiğimiz zaman sonrakine verme eğiliminde olabiliriz. Bu her zaman geçerli olacak diye bir şey yok ama araştırmalar eğer önce küçük istediyseniz. Sonradan büyük alma ihtimalimizin çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

Reklamlar

Önce büyük sonra küçük rica

önce büyük sonra küçük rica tekniği

Gelelim ikinci tekniğimize. Bu da aslında bir önceki tekniğin tam tersi söz konusu. Simdi diyeceksiniz hocam önce farklı söylediniz şimdi farklı söylüyorsunuz ama araştırmalarda ikisini de işe yaradığını söylüyor. Buradaki Durum tam anlamıyla şu  önce büyük sonra küçük rica yine örnek üzerinden gidelim aynı arkadaşınızdan bahtsız bir arkadaşınız devamlı borç istediğiniz bir arkadaşınız var burada ona gidiyorsunuz diyorsunuz ki bana 100 lira borç verir misiniz. Öğreneceksiniz onunla cebinde size verecek O kadar parası olmadığında biliyorsunuz. Aslında alttan alta ve arkadaşınız diyor ki veremem o kadar bir rakam O zaman 10 lira ver şimdi şöyle bir durum çıkıyor  ister istemez büyüğü vermeyince simdi bunuda mı veremiyorsun o zaman en acıklı miyavlayan kedicik bakışlarınızla  burada mı veremiyorsun o zaman dediğiniz zaman insanların birçoğu büyüğü vermediği zaman küçüğü verme eğiliminde oluyorlar. O yüzden bazı alışveriş merkezlerinde ilk başta en pahalı şeyleri gösterebilirler mağazalarda size bunu alın bunu alın ama bakarsınız ki alabileceğiniz bütçenin çok çok üstünde olabilir. Bu Sonrasında size Aslında satıcının en başta satmak istedi daha makul fiyatlı ürünler getirir ve dersiniz ki ya bu pahalı şeylerin yanında ucuz şeyler ne kadar da ucuz Aslında ucuz olmadığıhalde böyle bir eğilim hepimizde var bazen bunu kendimiz kullanabiliriz bazen de farkında olmadan bu tuzaklara düşüyor olabiliriz.

 Gitgide artan ricalar tekniği

Gelelim 3 tekniğimize bu tekniğimizin adı  gitgide artan ricalar tekniği. fark ettiyseniz en başından bu yana ricalar üzerinden gidiyoruz ama aslında çok önemli tekniklerden bir tanesi de bu araba almayı  varsa Arabanız Arabanızı modelini değiştirmeyi yoksa yeni bir araba almayı birçoğumuz ister birçoğunuzun hayalinde böyle bir hedefimiz vardır diyelim ki araba almaya gittiniz ve karar verdiniz bir model olacaksınız gittiğiniz zaman ayı arabanın  40 50 60 belki daha fazla farklı versiyonları ve farklı fiyatları olduğunu göreceksiniz. Burada ilk başta satıcılar size derki bakın bu araba size uygun 40 bin lira böyle bir rakam verdiler siz dersiniz ki kafanızdaki rakama göre uygun bir fiyat aslında satıcıların burdaki amacı aslında size o fiyatı kabul ettire bilmek siz o fiyatı kabul ettikten sonra eğer metalik boya isterseniz 2 bin tl onun farklı farklı motor seçeneği isterseniz 3 bin onun farkı otomatik vites isterseniz 5 bin onun farkı ve böyle böyle farklar artıkça bir bakmışsınız ki siz kafanızda 40 bin TL ye razıyken ödediğin rakam 60 bin TL ye çıkmış böyle bir durumda aslında güzel bir teknik işleniyor burada en başta size 60 bin liralık rakamı aynı donanım seçeneğinde söyleseydi söyle diyecektiniz bu rakam beni aşar ama size ilk başta kabul edilebilir bir rakam sundular ve siz onu kabul ettiniz sonrasında da gelen her teklifi bu ondan kabul edilebilir durumda diye sazan gibi atlayıp kabul edeceksiniz ya işte 40 bin lirayı  verdim 2 bin lira damı veremeyeceğim onu verdim bunu damı veremeyeceğim derken bir bakmışsınız ki bütcenizin çok çok üstünde bir rakam ödemek durumunu gelmişsiniz bu tekniğe git gide artan ricalar tekniği denir. 

 

 

Reklamlar
Etiketler: ,

İkna etme yöntemleri Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Asli Tekin dedi ki:

  Birisine soru sorarken onay almak istiyorsanız kafanızı yukarı aşağı sallayarak sormanız da onay alma olasılığını artırıyormuş, olur da merak eden olursa diye….

 2. gözde dedi ki:

  Babamı köpek almaya nasıl ikna edebilirim

 3. Ömer DOĞAN dedi ki:

  Gerçekten özellikle satış ve pazarlama işi ile ilgilenenler için çok faydalı bir yazı olmuş, iknanın günümüzde o kadar değerli olduğu her halükarda tartışılmaz Ramazan beye ayrıca böyle faydalı bir makale kaleme aldığı için ayrıca teşekkür ediyorum , bol iknalı günler diliyorum.

 4. Abdullah dedi ki:

  Hocaam bu teknikleri alışkanlık haline getirmek lazım. Benim de bir tekniğim var aslında bir insana önce bir iyilik yapıp sonra bir şey istemek böylece insanlar karşılıksız bırakmak istemeyecektir.

 5. sezai dedi ki:

  Paylaşım Dikkat Çekici Gayet Güzel Aşk Şiirleri

İkna etme yöntemleri Hakkında Yorum Yaz

Reklamlar

Askerde acemi birliğinde ne yapılır

Askerde acemi birliğinde ne yapılır

Reklamlar askerde acemi birliği nasıl geçer. Evet arkadaşlar bu yazımda

Ramazan AYDIN18 Yorum12 Mart 2017
Bedava sms atma

Bedava sms atma

Reklamlar Bedava sms gönderme siteleri. Evet arkadaşlar bu gün sizlere

Ramazan AYDIN16 Yorum7 Mart 2017
Windows üzerine openvpn server kurulumu

Windows üzerine openvpn server kurulumu

Reklamlar   Windows İçin Openvpn Kurulumu Open vpn client for

Ramazan AYDIN15 Yorum6 Mart 2017
Bedava vps veren siteler

Bedava vps veren siteler

Reklamlar Bedava vds veren siteler. Evet arkadaşlar bu gün sizlere

Ramazan AYDIN13 Yorum6 Mart 2017
En büyük forum siteleri

En büyük forum siteleri

Reklamlar Türkiye’nin en büyük forum siteleri. Dünyanın en büyük Türkçe

Ramazan AYDIN13 Yorum1 Ocak 2018
Trend Micro Maximum Security

Trend Micro Maximum Security

Bu makalemde sizlere Trend Micro Maximum Securityden bahsedeceğim ve çekilişle

Ramazan AYDIN7 Yorum11 Şubat 2019
Katılım Bankası Nedir

Katılım Bankası Nedir

Katılım bankaları faizsiz bankalardır. Diğer mevduat bankaları vadeli hesaplardan fon

Ramazan AYDIN0 Yorum7 Şubat 2019
Eski Türk Dizileri

Eski Türk Dizileri

Bu makalemde sizlere 90’lı yılların ve 2000’li yılların başlarındaki unutulmaz

Ramazan AYDIN0 Yorum30 Aralık 2018
Futbolcup online futbol menajerlik oyunu

Futbolcup online futbol menajerlik oyunu

Futbolcup dünyanın en çok oynanan futbol menajerlik oyunu. Sizlere futbolcuptan

Ramazan AYDIN1 Yorum25 Mart 2018
Ters yıkama nasıl yapılır

Ters yıkama nasıl yapılır

Ters yıkama, havuzunuzu temiz ve sağlıklı tutmanın önemli bir yöntemidir,

Ramazan AYDIN0 Yorum10 Mart 2018
Yunus kızıltaş
Bende katılmak istiyorum.
BARAN
Bende katılıyorum Ramo!
Faruk
Bende çekilişe katılacam
Amil
tesekkur ederim kardes ellerine saglik
Antalya Transfer
bende katılmak istiyorum

reklam