Ekonomi

Altını Bankadan Almak Mı Kuyumcudan Almak Mı?

Reklamlar

Banka mı kuyumcu mu

Banka mı kuyumcu muBildiğiniz gibi ülkemizde enflasyon oranları çok yüksek seyrediyor. Bugün 1000 liraya satın aldığımız bir ürünü 6 ay sonra 1500 liraya bile alamaz hale geliyoruz. Öyle olunca elimizdeki fon fazlalıklarını Türk Lirası  olarak tutmak yerine döviz  altın gümüş veya hisse senedi gibi çeşitli yatırım araçlarına yatırıyoruz.

Altın her zaman enflasyon oranlarının bi tık üzerinde yükseldiği için hem paramızı enflasyona karşı koruyup hem de reel kazanç kazanmamızı sağlıyor. Bu yüzden bir çok yatırımcı güvenli liman olarak altını seçmektedir.  Altına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar acaba kuyumcudan fiziki altın mı almalıyım, bankadan kaydi altın mı almalıyım diye akıllarında soru işareti oluşuyor. Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları var o yüzden tercih yapmadan önce incelemenizde fayda var bugünkü yazımda bunlardan bahsedeceğim.

Kuyumcudan altın almak

Kuyumcudan alınan altınların bankadan alınan altınlara göre avantajları ve dezavantajları vardır şimdi bunları sıralayalım

Kuyumcudan alınan altınların avantajları

Kuyumcudan alınan altın fiziki olduğu için haciz gelme devletin el koyma riski falan bankadaki kaydî altına göre daha azdır. Çünkü altınınızın olduğunu bilmeyebilirler.

Kuyumcudan alınan altınlarda kambiyo vergisi alınmaz buda alımda vergi oranı kadar düşük almanızı sağlar.

Kuyumcudan alınan altınların dezavantajları

Altınlarınız fiziki olduğu için saklaması zahmetlidir, çalınma, kaybolma vb. riskleri vardır. Bu risklere karşı bankalardan kasa kiralansa da bu ek maliyet getirdiği gibi altına ulaşmak için her seferinde  şubeye gitmeniz gerekir.

Alım satımlarda kuyumcuya gitmeniz gerekir buda vaktinizden yer.

Eski tarihli altın olayı var birde eski altınlar bir kaç lira daha ucuza bozduruluyor. Örneğin 2022 yılındayız 2021 yılında basılmış altın ucuza bozuluyor nedenini bilmiyorum saçma biraz ama öyle

Makas aralığı bankalara göre daha fazladır. Buda alırken pahalıya almanıza satarken ucuza satmanızı sağlar.

Bankadan altın almak

Bankadan alınan altınların avantajları ve dezavantajları vardır bunları sıralayacak olursak

Reklamlar

Bankalardan alınan altınların avantajları

Oturduğunuz yerden işlem yapmanızı sağlar. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık ile nerde olursanız olun 7/24 tek tıkla alım satım işlemi yapabilirsiniz.

Makas aralığı bankadan bankaya değişmekle birlikte kuyumculara oranla daha uygundur.

Çalınma kaybolma gibi riskleri yoktur. Altınların bankada 200.000 tl ye kadar olan kısmı TMSF tarafından devlet güvencesi altındadır. Yani banka iflas etse bile devlet zararınızı ödeyecektir.

Minimum sınırı yoktur. İstediğiniz kadar almanıza olanak sağlar  0.01 gram dahi alabilirsiniz. Küsuratlı almanıza da olanak sağlar. Oysa kuyumcuda 1 gram olarak veya çeyrek olarak altın alabilirsiniz.

Her bankada olmasa da bazı bankalarda kaydi altınlarınızı haftanın belli günlerinde fiziki altına çevirebilme olanağı sağlar. Bu işlemi genelde katılım bankaları yapıyor.

Takas bank aracılığı ile altınlarınızı A bankasından B bankasına transfer yapabilirsiniz. Ama her bankada olmuyor bankanın takas bank üyesi olması gerekiyor.

Bankadan alınan altınların size olduğu gibi ülke ekonomisine de katkısı vardır. Yastık altında saklanan altınlara göre bankadan alınan kaydi altınların TL karşılığını bankalar kredi olarak fon talep edenlere kullandırır bu sayede ülke kalkınmasına katkı sağlar.

Bankadan alınan altınların dezavantajları

Altınlarınız kaydi olduğu için haciz gelme devletin el koyma gibi riskleri vardır.

Kambiyo vergisi ödemeniz gerekir oranı çok düşük olsa da devlet bazen yükseltip azaltıyor güncel oranı binde 2 bazen %1 e kadar çıktığı oluyor.

Mesai saatleri dışında pahalıya alıp ucuza satmak zorunda kalırsınız.

Olası bir kaos durumunda kriz durumlarında falan yada ülke geneli internet kesintilerinde falan kaydi altınlarınızı nakde çevirmede sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Hangisini tercih etmeliyim

Her ikisini de karşılaştırdık. Avantajlarından ve dezavantajlarından bahsettik. Seçim tamamen size kalmış bir şey. Eğer altınlar her zaman elimde bulunsun dokunabileyim diyorsanız fiziki altın alın. Yatırım amaçlı alıyorum paramı enflasyona karşı koruyayım küsuratlı işlem yapabileyim diyorsanız kaydi altın alın.

Banka mı kuyumcu mu

 

Reklamlar

3 thoughts on “Altını Bankadan Almak Mı Kuyumcudan Almak Mı?

 • Yunus

  Gercekten bizi cok aydınlattın emeğinizden dolayı teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Okan

  Bilgileriniz çok mantıklı geldi
  Kuyumcudan almak daha mantıklı geldi bana vergi yok, haciz yok, bilgileriniz için teşekkür ederiz.

  Yanıtla
 • Hasan Gökay

  bence banka daha mantıklı hangi çağda yaşıyoruz

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: