Ekonomi

Katılım Bankası Nedir

Reklamlar

Katılım Bankası Nedir? Katılım bankaları faizsiz bankalardır. Diğer mevduat bankaları vadeli hesaplardan fon toplarlar ve yatırımcıya belli bir süre sonra faizi ile iade ederler. Fakat katılım bankaları faiz esasına dayanarak fon toplamazlar yatırımcılara kâr zarar esasına dayanarak katılım hesabı satarlar bu durumda yatırımcının kâr elde edebileceği gibi zararda edebilir kar  veya zarar edeceği tamamen belirsizdir. Katılım bankaların ismi de zaten buradan gelmektedir.

Katılım bankaları kredi verirken faiz kullanmazlar. Örneğin diğer mevduat bankaları 100.000 Liralık bir kredi verdiği zaman bunu 120.000 Lira olarak geri alır. 20.000 lira faizdir. Fakat katılım bankalarında durum farklıdır. Katılım bankaları müşteriye kredi vermek yerine bir malı müşteri yerine satın alır müşteriye kar payı koyarak taksitli olarak satar bu duruma murabaha adı verilir. Örneğin  bir ev satın alacak bir müşteri olsun evin fiyatı 100.000 Lira olsun katılım bankasına gider satın alacağı evi gösterir katılım bankası bu evi satıcıdan satın alır daha sonra müşterisine 12 ay taksitle 120.000 Liraya satar aradaki 20.000 Lira kar payıdır. Katılım bankaları hiç bir zaman nakit kredi vermezler. Her zaman pesin alıp taksitle faturalı olarak satış yaparlar. Katılım bankaların bir diğer prensibi ise murabahaya konu olan malın dinen satılmasının caiz olmasıdır. Alınıp satılması dinen caiz olmayan şeyler katılım bankaları tarafından murabaha yapılamaz.

Reklamlar

Katılım bankaların diğer mevduat bankaları gibi kiralık kasa hizmeti, Havale, EFT hizmeti, Döviz alım satım hizmeti, kredi kartları gibi hizmetlerini de vermektedirler.

Türkiye’de 2019 itibariyle 5 adet katılım bankası bulunmaktadır. Bunlar Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Finans, Albaraka Ve KuveytTürk Katılım Bankasıdır.

Katılım bankaları helal mi? 

Bu konuda fetva verecek kadar bilgili değilim. Dilerseniz Alo fetva hattını arayıp sorabilirsiniz. Ancak benim kendi kişisel görüşüme göre katılım bankalarının normal bir bankadan farkı yoktur. Sadece faizin adını değiştirip helal gibi gösterilmeye çalışılıyor. Sonuçta biz bir ev almak için katılım bankasına gittiğimiz zaman evi bulan biziz banka kendi ev bulup alıp bize satmıyor. buda normal bir alış veriş mantığına ters. Ayrıca taksitleri geciktirmeniz durumunda faizsiz olduklarını iddia eden katılım bankaları kar mahrumiyeti denilen gecikme cezası uyguluyorlar.

Katılım Bankası Nedir

İnternet Bankacılığında Güvenlik önlemeleri yazıma da buradan bakabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: