Genel

Evde şalgam suyu yapımı

Reklamlar

Şalgam suyu nasıl yapılır

Evet değerli arkadaşlar bu yazımda da sizlere evde şalgam suyu yapmayı anlatacağım. Evde kendiniz doğal katkısız yapmak varken. Neden hazır alasınız ki. En iyisi en doğalı kendi yaptığınız üründür. sadece 3-4 TL maliyet ile 5 litre şalgam suyu elde edebilirsiniz. Öncelikle malzemeleri sayalım.

Malzemeler

1KG Mor havuç

1 Su bardağı bulğur

1 Su bardağının 3/2 si kadar kaya tuzu

Su

1 Adet 5 litrelik boş bidon

1 Adet küçük bez torba

Yapılışı

Simdi gelelim yapılışına. Öncelikle havuçları iyice yıkayınız. Daha sonra kesinlikle kabuklarını soymadan ortadan ikiye bölünüz. Daha sonra uzunlamasına bir daha bölünüz. Ama kesinlikle kabukları soymayın. Havuçları böldükten sonra beşlik bidonun içine atınız. Daha sonra bulgurumuzu  torbanın içine atıp torbayı da bidonun içine atalım. Daha sonra bidona suyu dolduralım ardından kaya tuzumuzu bidona atalım. Bidonun kapağınız sıkıca kapatalım ve 20 gün sonra açalım. Tadına bakalım eğer olmuş işe içinden havuçları ve torbayı çekelim. Olmamış işe bir 5-6 gün daha bekletelim. Ama olduktan sonra kesinlikle havuçları içinden çekiniz aksi takdirde havuçlar çürür şalgam suyu ziyan olur.

Reklamlar

Şalgam suyunun faydaları

İbrahim Şaraçoğlu’nun önerdiği sağlığımız açısından oldukça faydalı içeceklerden biridir. Mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Soğuk algınlığı kaynaklı hastalıklara da oldukça iyi gelmektedir. Öksürük kesici özelliği de bulunmaktadır. Kalsiyum ve demir minerallerini içermektedir. Kişinin grip ve soğuk algınlığına yakalanmasını önlemektedir. Antioksidan özelliği sayesinde bir çok hastalığa karşı vücutta adeta bir kalkan gibi olmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde kişinin kilo vermesine yardımcı olur. İştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalıdır. Kalp krizi riskini azaltmaktadır. Bol miktarda içerdiği kalsiyum ve potasyum sayesinde kemik gelişimine ve kemik hastalıklarını öncelemeye yardımcı olur. Özellikle çocukların sağlıklı iskelet sahibi olmalarına ciddi katkı sağlar. Mide ve karaciğer için oldukça faydalı bir içecektir.100 gram şalgam suyunda 20 kalori bulunmaktadır. İçerisinde A,B ve C vitaminlerini içermesi sebebi ile hem kalp hem damar hem de göz sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Uzmanlar günde en az 330 ML Şalgam suyu tüketimini tavsiye ediyor.

Kahvenin Faydaları 

Reklamlar

2 thoughts on “Evde şalgam suyu yapımı

  • Tarif güzele benziyor. Denemeyi düşünüyorum en kısa zamanda.

    Yanıtla
  • Hemen yaptırıcam tarif çok güzel şalgam suyuda enfes bir içecek teşekkür teşekkürler tarif için
    Saygılar

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: