Genel

Makale ile blog yazısı arasındaki fark nedir

Reklamlar

Çoğu kişi makale ile blog yazısı arasındaki fark nedir bilmiyor. Bir çok blog yazarı bu ikisi arasındaki farkı bilmediği için makale yazıyorum, makale yazarıyım gibi cümleler kullanıyor. Webmaster forumlarında da makale satıyorum gibi başlıklarla açılmış ama aslında blog yazısı satan konuları görebilirisiniz. Blog yazısı ile makale yazısı tamamen bir birinden farklı şeylerdir. Bu blog yazımda ikisi arasındaki en temel farkları sizlere aktaracağım.

Kişisel Görüş Farkı

Blog yazıları çoğunlukla kişisel görüş ile yazılır. Yazar kendi düşüncelerini aktarır bilimsel bir dayanağı yoktur. Yazdığı şeyi kanıtlama gibi bir durum söz konusu değildir.

Makalede ise kişisel görüşe yer verilmez yazılanlar tamamen yazarın araştırmaları sonucu ortaya çıkan şeylerdir. Bilimsel olarak kanıtlamak zorundadır.

Yazı Dili Farkı

Blog yazıları çoğunlukla günlük samimi dilde yazılır resmiyetle fazla yazılmaz yazılarda sohbet ortamı vardır. Teknik konular ve anlaşılması zor jargon kelimelere yer verilmez.

Makalelerde ise yazı dili daha resmidir samimiyetten uzaktır. Sadece yazılan konuya odaklanılır. Teknik kelimeler ve jargonlar kullanılır.

Yazar Farkı

Blog yazısı yazmak için yazılan konuda çok fazla teknik bilgiye sahip olmaya gerek yoktur. Her isteyen kendi düşüncelerini blog yazısına aktarabilir.

Makale yazmak için o konuda bilgi sahibi olmak gerekir. Bilgi sahibi olmayan birisi makale yazısı yazamaz. makaleleri genelde akademik personeller yazar.

Reklamlar

Yayınlanma yeri Farkı

Blog yazıları her yerde yayınlana bilir. Her isteyen bir blog sitesi açıp kendi yazısını paylaşabilir.

Makaleler ise her yerde yayınlanmaz genellikle dergilerde yayınlanır.

Düzen Farkı

Blog yazılarında bir yazım düzeni yoktur. Yazar istediği gibi yazıya girip sonuca gidebilir. Genellikle 300-1000 kelime arasında olur.

Makalelerde bir yazım düzeni vardır. Genelde makaleye göre çok daha uzun yazılır. Özet ile başlar Giriş, Kavramsal Çerçeve, Araştırma yöntemi Sonuç, Kaynakça gibi bölümlere yer verilir.

Amaç Farkı

Blog yazılarının amacı her şey olabilir yazarı bir şeyin nasıl yapıldığını anlatabilir. Bir şeyin tanıtımını yapabilir. Kendi yaşadıklarını anılarını anlatabilir.

Makalelerin ise bir amacı vardır. Makaleler bilime katkı sağlamak için yazılır. Genelde uzun bir araştırmanın conusun da ortaya çıkan buldular yazılır.

Anlattığım gibi makale ile blog yazıları arasındaki en temel farklılıklar bunlardır. Çoğunlukla blog yazılarına makale denmektedir bu yanlış bir kullanımdır umarım ikisi arasında ki farkı anlatabilmişimdir.

Makale Örneği

Akıllı Telefon Bağımlılığının İş Performansına Etkisi 

Blog Yazısı Örneği

Silinen SMS’leri Geri Getirme

 

makale ile blog yazısı arasındaki fark nedir

 

Reklamlar

One thought on “Makale ile blog yazısı arasındaki fark nedir

  • Bilgi paylaşımı için teşekkürler güzel bir blog yazısı olmuş elinize sağlık. Böyle değerli sitelere bu şekilde güzel aydınlatıcı bloglar gerçekten olmazsa olmaz.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: