Ekonomi

2022 Borsada En Çok Kazandıran Hisseler

Reklamlar

Borsanın Yıldız Hisseleri Hangileridir?

2022 Borsada En Çok Kazandıran Hisseler hakkında bilgi vermeden önce borsa ile ilgili bazı şeyleri hatırlatmakta fayda var. Borsa genel tanımı itibari ile hisse senetleri başta olmak üzere borçlanma araçları yatırım fonları gibi menkul değer ve altın, petrol gibi şeylerin alınıp satılabildiği düzenli ve denetim altında olan piyasalara verilen addır.

Menkul kıymetler borsası denildiğinde hisse senedi ve tahvil gibi kıymetli evrakların işlem gördüğü borsa, ticaret borsası denildiğinde ise altın, platin gibi değerli madenler ile pamuk, buğday ve kahve gibi tarım ürünlerinin alınıp satıldığı spot piyasa akla gelir. Türkiye’de borsa ismini Borsa İstanbul ile eşanlamlı kullananlar ve böyle algılayanların sayısı oldukça fazladır. İMKB 30 hisseleri borsanın yıldız hisseleri olarak kabul edilebilir.

2022 Borsada En Çok Kazandıran Endeksler

Borsada En Çok Kazandıran Hisseler

2022 Borsada En Çok Kazandıran Hisseler analizine endeks olarak baktığımız zaman %543 artış hızı ile ulaştırma en yüksek artışı yakaladı. 2022 yılına 2.445 puan ile açılış yapan borsa yıl içinde 16.400 puana kadar yükselerek hiç görülmemiş oranda bir hıza ulaştı. Endeks bazında en iyi performans gösteren ulaştırma endeksinin hemen arkasından %377 artış ile elektrik firmaları performansı geldi.

Reklamlar

En iyi performans gösteren üçüncü endeks sektörü hizmet sektörü oldu. Hizmet sektöründeki artış %249 olarak gerçekleşti. %100 oranının altında kazandıran sadece üç sektör turizm, basit metaller ve spor sektörü oldu. Aslında 3 hisse dışında tüm hisseler yılı yükselişle kapattı.

2022 Borsada En Çok Kazandıran Hisseler

2022 Borsada En Çok Kazandıran Hisseler hisse bazında aşağıda belirtilmiştir. Bu hisseler;

  • GESAN %1348 artış göstererek yatırımcılarını oldukça memnun etti.
  • ODAS hisse senedi elektrik endeksli kazanç getiren ikinci en iyi hisse olarak %711 gibi iyi bir oran yakaladı.
  • HEKTS yatırımcılarını mutlu eden üçüncü hisse senedi olarak yatırımcısına %629 kazanç sağladı.
  • THYAO ülkemizde yolcularını güvenle uçurduğu gibi yatırımcısını da uçurarak %610 gibi bir orana ulaştı.
  • ALARK %563 yükseliş yakaladı ve en çok prim yapan beşinci hisse senedi oldu.

Yukarıda saydığımız hisse senetleri yüzde 500 ve üzerinde getiri sağlayarak oldukça iyi bir sezon yakaladı ve yatırımcısına iyi rakamlar kazandırdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: