Android

Android Wifi Kimlik Doğrulama Hatası

Reklamlar

Android Wifi kimlik doğrulama hatası. Bir çok kullanıcı Android telefonuyla Wifi ağına bağlanırken şifreyi doğru yazdığına emin olduğu halde  kimlik doğrulama hatası ile karşılaşıyor. Önemli bir eposta göndereceğiniz zaman veya sosyal medyada bir şey paylaşacağınız zaman böyle bir hata ile karşılaşmak can sıkıcı olabiliyor. Bu hata ile karşılaşmak modem kaynaklı olabildiği gibi Android cihazınız ile de alakalı olabilir. Bu yazımda sadece android cihazınız ile alakalı olan wifi kimlik doğrulama hatasının çözümünü  anlatacağım.

Android Wi-Fi kimlik doğrulama hatası sorunları nasıl giderilir.

Wifi kimlik doğrulama hatasının tekbir çözüm yolu yoktur. Parolayı doğru yazdığınızdan eminseniz. Aynı wifi ağına başka cihazlar sorunsuz bağlanabiliyorken sadece siz bağlanamıyorsanız. Sorununuz modem kaynaklı olmayıp telefon kaynaklı veya yazılım kaynaklı demektir bu yazımda yedi metot ile nasıl bu hatayı çözebileceğinizi anlatacağım. Bunların biri olmazsa diğerini deneyerek wifi kimlik doğrulama sorununu giderebilirsiniz.

Çözüm 1 Android Wi-Fi bağlantınızı sıfırlayın

Deneyebileceğiniz ilk ve en önemli çözüm yolu , modeminiz ile Android cihazınız arasındaki bağlantıyı sıfırlamaktır. Kayıtlı wifi ağını telefonunuzdan silip tekrar eklemeyi deneyebilirsiniz; Bu yöntem basit olduğu için genellikle ilk uygulanan yöntemdir.

ip adresi alınıyor

Telefonunuzdan ayarlar uygulamasını açın ardından ağ bağlantıları altından wifiyi seçin.

Wifi ağları altında bağlanmak istediğiniz hata alan wifi ağını seçiniz ve uzun basınız karşınıza yandaki resimdeki gibi üç seçenek çıkacak ağı unut seçeneğini seçiniz.

Wifiyi kapatım tekrar açın ve aynı ağa bağlanmayı deneyin.

Her şey olması gerektiği gibi giderse ağa bağlanacaktır. Ancak bu yöntem işe yaramazsa ve hala hata alıyorsanız ikinci yönteme geçebilirsiniz.

 

 

 

Çözüm 2 Doğru ağa bağlandığınızdan emin olun

wifi bağlanmıyor

Genellikle kimlik doğrulama hatası kullanıcı adı ve parola gibi ağ ayrıntıları eşleşmediğinde ortaya çıkar. Girdiğiniz şifrenin doğru olduğundan emin olsanız da, aynı isimde yanlış bir ağa bağlanıyor olabilirsiniz. Örneğin, bir Zyxel modemin daha önce ziyaret ettiyseniz, tüm kablosuz ağlarının adı aynıdır. Benzer şekilde, “Ttnet” gibi telekom adınızın mahallenizdeki başka biriyle aynı olma ihtimali yüksektir. (Yandaki Resimdeki gibi)

Yanlışlıkla Wi-Fi şifrenizle aynı isim altında başka bir kablosuz ağa bağlanıyorsanız, açıkça Android Wi-Fi kimlik doğrulama sorunu yaşayacaksınız . Bu sorunun en basit çözümü, kablosuz ağınızı (özel ev ağınız söz konusu olduğunda) wifi adını  yeniden adlandırmaktır, böylece kafa karışıklığı yaşanmaz. Görünen basit bir çözüm olsa da  çok sayıda kullanıcı bu çözümle Wi-Fi sorunlarını düzeltti. Bunların arasında değilseniz üzülmeyin ve hemen 3.Çözüme geçin.

 

 

3. Çözüm: ip adresini manüel olarak girin

Android cihazlarda ip adresi çakışması kimlik doğrulama hatasına neden olabilir. Bir çok kullanıcı ip adresi çakışmasından wifi ağına bağlanamayabilir bunun çözümü çok basittir. Android cihazınızın kablosuz ağ ayarını varsayılan DHCP ayarından Statik IP’ye değiştirerek bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Bunu yapmak için sırasıyla şu adımaları takip edebilirsiniz.

ip adresi alınıyor

 • Android cihazınızda Ayarlar uygulamasına gidin ve yukarıdaki gibi Wi-Fi’yi seçin.
 • Erişmek istediğiniz ağa uzun basın veya basılı tutun ve ardından açılır menüden ağ yapılandırmasını değiştir öğesini seçin. Bazı cihazlarda bu seçenek, ağ bağlantısını değiştir olarak adlandırılacaktır.
 • Gelişmiş seçenekleri göstermenin yanındaki kutuyu işaretleyin ve ardından IP ayarlarını bulun. DHCP’den Statik’e geçiş. Aşağıda bir IP Adresi alanı görünecektir.
 • Statik IP adresi alanına dahil edilen bilgileri not edin, ardından silin, yeniden girin ve kaydedin.
 • Hangi IP adresini, Ağ Geçidini, Ağ Maskesini ve DNS’yi gireceğinizden emin değilseniz, bu ayrıntılar konusunda size yardımcı olması için internet servis sağlayıcınızla iletişime geçebilirsiniz.

Bu yöntem en işe yarayan yöntemdir %90 oranında işe yarayacaktır ancak hala bağlanamıyorsanız adım 4 de kileri uygulamayı deneyebilirsiniz.

Çözüm 4 Uçak Modunu deneyin

Çoğumuz oyun oynarken rahatsız edilmemek için veya gerçekten uçakta olduğumuz için  telefonu uçak moduna alıyoruz. Normalde bu amaçla kullanılan uçak modu bazen alışa gelmedik bir şekilde wifi hatası gidermede de kullanılabilir. Bazı durumlarda telefonununuz mobil ağı wifiye bağlanmayı engelliyor olabilir. uçak modunu açarak wifiye bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Reklamlar

wifi bağlantı problemiBu durumda yapmanız gereken tek şey:

 • Android telefonunuzda Ayarlar menüsünden Wi-Fi ve Mobil Ağı kapatın.
 • İkisini de kapatıldıktan sonra, Ayarlar menüsüne gelerek  uçak modunu açın.
 • Uçak modu hala açıkken, Wi-Fi’yi açın ve Ayarlar’a giderek ağa bağlanın.
 • Wi-Fi’niz başarılı bir şekilde bağlanırsa, Uçak modunu kapatabilir ve Mobil Ağı da etkinleştirebilirsiniz.

Bu yöntem size çok saçma gelebilir ama işe yaradığına emin olabilirsiniz. Bu çözüm yolu, mobil ağ ile kablosuz ağ arasında ortaya çıkabilecek çakışmaları otomatik olarak çözer, ancak sizin için işe yaramazsa Çözüm 5’e bakın

Çözüm 4 Android’de Ağ ayarlarını sıfırlayı deneyin

Bazen, hangi öğenin Wi-Fi ağ kimlik doğrulamasının aksamasına neden olduğunu bulmak çok fazla zaman alır. Bu  sorun göz ardı edilemeyecek bir sorun olduğu için, en basit çözüm ağ ayarlarını nuke yapmaktır.

wifi nuke

Nuke ile, tüm ağ ayarlarınızı (mobil ağ, kablosuz ağ ve Bluetooth bağlantıları) aynı anda yenileyebileceğiniz anlamına gelir.

 • Android cihazınızda Ayarlar uygulamasına gidin ve “Yedekle ve sıfırla” yı bulmak için aşağı kaydırın.
 • Menüdeki “Ağ ayarlarını sıfırlama” seçeneğine gidin.
 • Sayfanın altındaki “Ayarları Sıfırla” düğmesine basın ve işlem tamamlanana kadar bekleyin.
 • Tamamlandığında, Android cihazınızdaki Wi-Fi menüsüne geri dönebilir ve kablosuz ağa bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Bu sıfırlama fotoğraf video gibi önemli herhangi bir verinizi kaybetmenize yol açmaz  , ancak tüm ağ ayrıntılarınız silinecektir yani kayıtlı kablosuz şifreleriniz silinecektir. Bu, temelde, bağladığınız tüm kablosuz ağların, eşleştirdiğiniz tüm Bluetooth cihazlarının ve mobil veri bilgilerinin (ağ operatöründen otomatik olarak alınan) silineceği anlamına gelir.

6. Çözüm Android cihazınızın yazılımının güncel olduğundan emin olun

5. Çözüm yolu da işe yaramadıysa telefonunuzun yazılımını güncelleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Ancak wifiye bağlanmıyor zaten nasıl yazılım güncelleyeceğim dediğinizi duyar gibiyim. Doğru söylüyorsunuz ama yapacak bir şey yok başka wifiye bağlanıyorsa onla güncelleyin başka wifi yoksa  mobil veri ile güncellemek zorundasınız.

yazılım güncelleme

 • Android telefonunuzdan  Ayarlar uygulaması açın  ve “Telefon hakkında” sekmesini bulmak için aşağı kaydırın.
 • Burada, telefonunuz için mevcut güncellemeleri göstermesi gereken “Sistem Güncellemeleri” veya “Güncellemeler” adlı bir menü seçeneği görebilirsiniz.
 • Bazı Android cihazların ayrıca Ayarlar menüsünde veya tamamen ayrı bir uygulama olarak ayrı bir Sistem Güncellemeleri sekmesi olabilir.
 • Herhangi bir yazılım güncellemesi görürseniz, bunları hemen indirip yükleyin ve cihazınızı yeniden başlatın.

Güncelleme yaptıktan sonra sorunun çözülüp çözülmediğini anlamak için  tekrar wifi ağına  bağlanmayı deneyin. Bağlanırsa sorun çözülmüş demektir başka bir şey yapmanıza gerek yok  ha eğer bağlanmazsa son çare olarak şağıda ki 7. maddeyi inceleyin.

7. Çözüm: Android cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayın

Yukarıdakilerin hiç birisi işe yaramadıysa 7. ve son çare olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın. Telefonu sıfırlamadan önce önemli verilerinizi yedekleme yapmayı unutmayın sıfırlama işleminde telefondaki her şey ilk günküne dönecektir.

telefon sıfırlama

 • Android telefonunuzun ana ekranından Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğine gidin. Bunu yaparken, tüm verileriniz (video, ses, mesajlar, dosyalar ve daha fazlası) geri dönüşü olmadan silinecektir, bu nedenle her şeyi bulut sunucusuna veya bilgisayarınıza yedeklediğinizden emin olun.
 • Fabrika ayarlarına döndükten sonra, Ayarlar uygulamasına geri dönün ve Wi-Fi ağına bağlanmayı tekrar deneyin çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Ancak, Android WiFi kimlik doğrulama sorunu sizi rahatsız etmeye devam ederse, biraz profesyonel yardım almanın zamanı gelmiş olabilir. Akıllı telefonunuzu, kablosuz ağ yeteneklerini etkiliyor gibi görünen donanım ve yazılım sorunlarını kontrol ettirmek için yetkili bir servis merkezine götürün.

Android Wifi kimlik doğrulama hatası

Silinen sms’leri geri getirme 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: