Sağlık

Kahvenin faydaları

Reklamlar

Öncelikle bir fincan kahve içmeliyim. Bu cümleyi her sabah işyerinde duymaktayız. Her Alman  yılda ortalama 160 litre kahve içiyor. Bu da yaklaşık bin fincan demek. Kahve sadece tadı için değil yarattığı etki için de sevilen bir içecek. Gereken her şeyi içeriyor  su,protein ,şeker, tunik asit, alkolikler ve hepsinden önemlisi kafein.Sabah içilen kahve dertleri ve tasaları yok eder. Dozunda tüketilirse bu Kahverengi uyarıcı gerçekten mucizeler yaratabilir. Düşünce akışını tetikler, dikkati arttırır, moralini düzeltir. Hatta geç saatlere kadar konsantre bir şekilde çalışabiliriz. Bunları sağlayan da kafeindir. Beyin normalde gün içinde resimde görmüş olduğunuz adenozin maddesini salgılar. Bu madde sinir hücresindeki reseptörleri uyarır ve böylece beyne yorgunluk hissi iletir.

Adenozin ve Kafein

Mavi ile görmüş olduğunuz kafein ise adenozin maddesine direnir ve reseptörleri bloke eder.  Sonuç: daha uzun süre uyanık kalmak… Kahve uyarıcı etkisi sebebiyle özellikle seyrek kahve içen insanların uykusunu kaçırır. Ancak düzenli kahve tüketiminde adenozin reseptöründeki artış uyanık tutma etkisini zayıflamasına sebep olabilir.

Sadık kahve tiryakileri ansızın kafeinsiz kaldığında metabolizma bu eksikliği beyne bildirir eksikliğinin yan etkileri ortaya çıkar. Bunlar çoğunlukla telaş konsantrasyon eksikliği ve bezginlik şeklinde kendini gösterir. Ama merak etmeyin bu semptomlar birkaç gün içinde geçer. Bu sıcak içecek uzun bir süre su kaybettirici olarak bilinirdi dolayısıyla her fincan kahve için bir bardak su içilmesi tavsiye edilirdi. Bu aslında tam doğru değil kafayı kısa vadede tuvalet ihtiyacını sevdik demesine rağmen yapılan araştırmalar belgeliyor ki düzenli kahve tüketiminde vücut buna alışıyor. Dolayısıyla vücuttaki sıvı dengesi zarar görmüyor.

Reklamlar

Kahve sayesinde Zinde ve İnceden spordan dan önce içilen bir fincan kahve vücudu yeni Rekorlar kırmaya teşvik edebilirler. Çünkü  kafein kan basıncı vücut ısısını ve kalbin kan pompalama kapasitesini yükseltir. Buluşlar genişler veya yağ yakma hızı yükselir. Hızlanan kan dolaşımı sayesinde kas ağrıları baskılanır performans sporlarında  bir litre idrarda bulunan 12 miligramlık kafein konsantresi doping olarak kabul edilir. Buda dört beş fincana denk gelmektedir.

 Pahalı kremler yerine kahve kullanabilirsiniz kahveden sadece içecek olarak değil başka bir şekilde de faydalanabilirsiniz. Güzellik malzemesi olarak kahve yüze uygulandığında kan dolaşımını hızlandırır ve kırışık oluşumunu engeller. Tüm süper modellerin sırrı kahve telvesini selülite karşı kullanmak üst baldır bölgesine Masaj yaparak uygulandığında ve streç filmle sarıldığında cildi sıkılaştırır ve temizler. Saçınızı Kahveyle durursanız Banyodan sonra Saçlarınız çok güzel bir görünüm  kazanır. Ayrıca kökleri güçlenir ve uzamaları hızlanır.  

Kahve ve saç bakımı
Kahve ve saç bakımı

Kahve sadece içmek için değil kötü kokuları bastırmak için de kullanılabilir. kahve aynı zamanda pratik ev malzemesi olarak da kullanılabilir. Örneğin kötü kokuların çabucak giderilmesinde kullanılabilir ocağı ısıtın üzerine biraz toz kahve dökün ve güzel kahve kokusu hemen evinizi sarsın. Ve kaynatılmış kahve ile Evinizdeki çiçeklere musallat olan solucanları bertaraf edebilirsiniz. Kafein bir sinir gazıdır son derece hızlı etki eder ve zararlı böcekleri 24 saat içinde çiçeklerden uzaklaştırır.

 

Reklamlar

2 thoughts on “Kahvenin faydaları

  • Mertt

    severek tüketiyordum ama bu kadar yararı olduğunu bilmiyordum

    Yanıtla
  • Ülkemizde çaydan sonra en çok tüketilen içeceklerden biridir. Severek ve zevkle tüketiyorum. Bilgilendirme için teşekkürler..

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: