Sağlık

Yüzmenin insan için faydaları nelerdir

Reklamlar

Yüzmek en fazla kası en fazla çalıştıran benzersiz bir fiziksel aktivitetir. Yapılan araştırmalar düzenli yüzmenin kalp dolaşım sisteminde olumlu yönde çok önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Düzenli yüzme antremanı yapan kişilerde koroner kalp hastalıklarına daha az rastlanmakta ve bu bireylerin kalp krizi geçirme olasılıkları düşmektedir.

Düzenli yapılan yüzme egzersizleri hem kasları güçlendirmekte hemde vucud kordinasyonunun gelişiminde çok önemli rol oynamaktadır. Yüzme sporu yapılırken eklemler ve bağlar herhangi bir spora göre daha az zorlanmaktadır. Bu sebeple suda yapılan egzersizlerde sakatlanma ve yaralanma oranı %90 daha azdır. Bu sebeple kaslarında eglemlerinde yada iskelet sistemlerinde herhangi bir rahatsızlıkları olanlarda psikoterapi uzmanları  tarafından önerilen tek spordur.

Yüzmenin faydaları nelerdir

Reklamlar

Yüzme sporun diğer sporlardan ayıran bir diğer faktör ise yaşı ve kilosu ne olursa olsun öğrenildiği takdirde herkesin tehlikesiz yapabileceği bir spordur. Düzenli yapılan yüzme egzersizi egzersizi yapan kişilerde sigara ve alkol alışkanlığını atlatmakta ayrıca aşırı şişmanlığı önlemektedir. Hamileliğinden önce ve hamileliği sırasında yüzme egzersizliği yapan kadınalrda ölü ve erken doğum yapma oranı dikkat çekecek şekilde azaltır.

Yapılan  başka bir ilginç araştırma göstermektedir ki yüzme sporu da dahil olmak üzere yapılan düzenli fiziksel aktiviteler şeker hastalarının duyarlılığını arttırmakta bunun sonucu hastanın daha az d gereksimi olmaktadır.

Yüzmeyi kara sporlarından ayıran en önemli özellik kara sporlarını yapmakta kısıtlayacak yada önleyecek düzeyde fiziksel problemleri olan kişilerin rahatça yapabilmesidir. Yüzmenin sinir sistemine ve insan psikolojisine faydaları ise saymakla bitmez. Suya girdiğimizde hissettiğimiz rahatlama duygusu egzersiz sonrasında   salgılanan endorpil hormonu ile birleşince yaşayacağımız psikolojik ve sinirsel rahatlama bize başka bir egzersiz veremeyeceği hissiyati yasatır.

Yüzmenin faydaları nelerdir

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: