Tavsiye

2. el motosiklet alırken nelere dikkat edilmeli.

Reklamlar

Merhaba değerli arkadaşlar bu gün sizlere 2. el motosiklet alırken nelere dikkat etmeliyiz onu anlatacağım. Malum şuan 2. el piyasası canlandı motosiklet fuarı vardı. Fuar geçti artık herkes 2. el motosikletini satıyor gidiyor 0 yeni model bir motor alıyor. O yüzden 2. motor alanlar hatalara düşüyorlar. Yanlış motor seçiyorlar. Bunlarla ilgili  youtubede altın elbiseli adam çok güzel video çekmiş yazının sonuna  o videoyu ekleyeceğim izleye bilirsiniz.

2. el motosiklet alırken nelere dikkat edilmeli
2. el motosiklet alırken nelere dikkat edilmeli

2. El motor alırken öncelikle motorun sıfırına bir bakın. Sıfırı nasıl diyelimki  yamaha ybr 125 alacaksınız. Yahama ybr 125 in nasıl bir şeye benzediğini bilmiyorsunuz. Sadece ilanları görüyorsunuz. Öncelikle gidin ya internetten bakın ya da bayiye gidin bakın. Ybr 125 neye benziyor.  Orjinal parçaları nedir bunun. İşte örnek veriyorum gaz kolu  bidonun parçaları genelde kazada bunlar değişiyor. Bunların değişip değişmediğini anlamak için sıfırı ile karşılaştırmak lazım. Çünkü öyle yapıyorlar o orjinal parçamı değişmiş mi anlayamıyorsunuz. Altın elbiseli adamın söylediği gibi motorun sesi önemli.  Soğuk havada ilk marşta çalışıyor mu çünkü enjeksiyonlu motorların ilk marşı çalışmama gibi bi durumu olmalı çalışmıyorsa büyük bir problem vardır. Motorun sesi önemli saat gibi çalışıyor olması lazım hiç bir çekme falan abuk subuk sesler duymamız lazım. Bide şey var motor hiç açılmadı diyenler var. Kesinlikle onlara aldanmayın. Motor açılmalı yani açılmıştır. Size söylenmiyordur. Yani motor açılmadı diyen motor kullanmayı bilmiyordur zaten ondan uzak durmanızı tavsiye ederim. Motor açılır tamir edilir bide egzoz değiştirme olayı var fabrika egzoz neyine yetmiyorsa. 600 cc altı söylüyorum bunları zaten yeni alacak arkadaşlar ilk kez başlayacak onlara göre anlatıyorum. 600cc altı egzoz takanlar biraz apaçi gibi oluyor. Çok ses çıkarsın düşük hacimli motor 600cc den sonra zaten paralı adam oluyor genelde egzozu performans için takıyor dersin düşük cc de egzoz takmanın bir anlamı yok pek güzelde ses çıkarmıyor zaten.

Reklamlar

2. el motor alırken dikkat edilmesi gerekenler

Motoru satan arkadaşa dikkat edin. Tipinden anlarsınız zaten adam besinci,onuncu  motorum diyorsa  adam deneyimlidir motor konusunda ona güvenin. İlk motorum da. İşte ben bunu çok seviyodum da. Çok da güzelde. Hiç beni yolda bırakmadı. Diyorsa kesin bir şey olmuştur. Yolda kalmıştır. Onun için dikkatli olun. İlk motoru olanı almamaya çalışın. Çünkü üzerinde bir acemilik geçirilmiş belli elinizde kalma ihtimali büyük olur.

 

Satın almaya giderken kesinlikle 2 kişi gidin. Yani anlasanız da anlamasanız da   iki kişi gidin. Yani anlayan birine illa gerek yok. Gidin dediğim şeylere dikkat edin. Motor kaza yapmış mı diye direksiyonu kontrol edin kenarlarında zedelenme var mı egzoza bakın rengi böyle artık patatese dönmüşse baya bi olduğu yerte bağırtılılmış olabilir ona dikkat edin. Bir de çok kilometre yapmış anlamına gelir egzozun renginin değişmiş olması.Amasorleri kontrol ediniz yağ kaçağı varsa o motor pek iyi kullanılmamış demektir. Anlamasınzıda kontrol edin zaten satıcı hemen ötecektir işte orası söyle olduda böyle olduda diye. Fren diskini kontrol edin çizik var mı diye. Grenaj bağlantı yerlerinde kırık çizik varmı diye kontrol edin. Jantlarda eğilme paslanma vb var mı kontrol edin. Ön fren sıkılıp motor ileriye doğru tin garip sesler geliyormu motorun dengesi bozuluyormu diye kontrol edin.

 

Reklamlar

3 thoughts on “2. el motosiklet alırken nelere dikkat edilmeli.

 • Motosiklet hiç dikkatimi çekmemiştir. İki tekerli sıkıntı en güzeli dört teker :D. Arabadan şaşmayacaksın hocam 🙂

  Yanıtla
 • 2 tekerlek beni oldum olası korkutuyor, bazı malların ikinci elini almayı hiç düşünmedim, araba, telefon gibi. teknik bilgimiz yok çünkü.

  Yanıtla
 • Beyinist

  Benim bu yazıyı acilen kardeşime okutmam lazım. Ellerine sağlık hocam, 2. el motor almak isteyenler için bilgilendirici bir yazı olmuş.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: